SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskål 9341026
nr 934 1026
Sockerskål
på fot, silver, sent 1800-tal, höjd: 25 cm, vikt: cirka 450 g
Kondition: lagning
Utrop:
2.600 kr
Såld:
1.700 kr
måndag 12 januari 2015
kl 20:25:11
1.200 kr
1.100 kr
1.200 kr (Budbetjänt)
1.700 kr
12 jan
e-auktion
Läs mer om e-auktion
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver